Sosyal Belediyecilikte 4. yıl

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, düzenlediği basın toplantısıyla göreve geldiği günden bugüne kadar geçen 4 yıllık sürede, eğitimden sağlığa, fiziki projelerden tarih


Başkan Şenol’un göreve geldiği günden beri ‘sosyal belediyecilikte’ adeta devrim yaşanıyor

 

HD belediye, HD hizmet

(Doğumdan ölüme Hayatlara Dokunuş projeleri)

‘Hoşgeldin bebek’, ‘ücretsiz dershane, ‘evde yaşlı ve hasta bakım’, ‘ücretsiz hasta nakil ambulansı’, ‘7-24 cenaze raporu ve cenaze nakli’, ‘taziye ve ikram hizmeti’, ‘semt evleri’, ‘CV Bank’, ‘iyilik bankası’, ‘bu çocuklar bizim’, ‘yaz gezileri’, ‘karne hediyem başkandan’, ‘giyim ve kırtasiye yardımı’, ‘toplu sünnet’, ‘engelli kariyer merkezi’ projeleri hayat buldu

Gaziemir Belediyesi yukarıda insanın saymakta bile zorlandığı bu kadar projeyi sadece 4 yılda hayata geçirdi. Kentte doğumdan önce başlayıp, hatta ölümden sonra da süren bu çalışmalar sosyal belediyecilikte çığır açtı. ‘Sevimli dostlarımız’ hayvanlar da unutulmadı. Yılda yaklaşık 10 bin kişinin göç ettiği Gaziemir’deki gelişim, ‘fiziki projelerle’ tavan yaptı

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, yerel yönetimin yol, kaldırım, kanal yapmaktan ibaret olmadığını, kenti geleceğe hazırlamak ve o kentte yaşayanların yaşam kalitelerini yükseğe çekmenin çok daha önemli olduğunu kanıtladı. Başkan Şenol’un göreve gelmesinden bu yana geçen dört yıllık süre içinde Gaziemir Belediyesi, sosyal belediyecilikte adeta devrim yaptı. Kentte yaşayan her kesimden ve her yaş grubundan insana, hatta sevimli dostlarımız hayvanlara yönelik sayısız proje ve hizmet hayata geçirildi. ‘Hayatlara ve hayallere dokunuş projeleri’ adı altında toplanan bu çalışmalar örnek oldu. Gıptayla söz edilen proje ve hizmetler, Gaziemir halkının takdirini topladı. Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından hazırlanan bir kitapta ilçe, Türkiye’nin en hızlı ve modern gelişen kenti olarak gösterildi.

Her yaştan, her kesimden insana…

Eğitimden sağlığa, çocuktan kadına, gencinden yaşlısına, hastasından engellisine, işsizinden yoksuluna kadar Gaziemir’de yaşayan herkesin hayatına bir şekilde dokunan proje ve hizmetlerin hızla hayata geçirildiğini anlatan Başkan Şenol, “Kentin 20 yılını göz önüne alarak hazırladığımız fiziki projeler ve altyapı çalışmalarıyla birlikte sosyal projeleri de çok önemsiyoruz. Çünkü bir kentin ileriye gitmesinde, o kentte yaşayan insanların eğitimi, sağlığı önemli. Günün gerektirdiği bilgi birikimi, beceri ve yeterli donanıma sahip olmaları da gerekiyor. Bu düşünceyle sosyal projelerimizi hayata geçirdik” diye konuştu. İşte Başkan Şenol’un sözünü ettiği, İzmir’de ve Türkiye’de başka belediyelere de örnek olan HD projeler:
 

HOŞGELDİN BEBEK PROJESİ: Sosyal Yardım İşleri ile Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü proje ile hamileler doğum öncesinden itibaren ziyaret ediliyor. Doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile bebek bakımı konusunda bilgiler içeren kitapçık verilen anneler ile bebeklerinin sağlık durumu kontrol ediliyor. Bebekler için hazırlanmış hediye paketleri sunuluyor.

BU ÇOCUKLAR BİZİM PROJESİ: Okulların her tür ihtiyacını karşılayan Gaziemir Belediyesi, ilkokula başlayan çocuklara 3 bin 500 kırtasiye seti dağıtıyor, ihtiyaç sahibi çocuklara giyim yardımı yapılıyor. Toplu sünnetlerle de yoksul ailelerin yardımına koşan belediye, yaz aylarında tatil olanağı bulamayan çocukları tatile götürüyor, karne hediyesi olarak özel etkinlikler düzenleniyor.

ÜCRETSİZ DERSHANE HİZMETİ: Dört yıl önce kurulan Gaziemir Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (GAZİGEM) ücretsiz kurslarla çocuk ve gençlere eğitimde fırsat eşitliği olanağı sağlıyor. Dört ayrı merkezde Anadolu ve Fen Liseleri ile üniversiteye hazırlanan 2 bin 200 öğrencinin ailelerinin cebinde bu yıl yaklaşık 7 milyon lira kaldı, gençler başarılarıyla Şenol’un gurur kaynağı oldu.

EVDE HASTA VE YAŞLI BAKIMI: Hasta, yaşlı ve yatalak durumdaki vatandaşların bakım ve tedavileri dışında, evlerinin bakım-onarımı yapılıyor. Ücretsiz hasta nakil ambulansı hizmetinin de entegre edildiği proje kapsamında, giyimden gıdaya, yakacaktan hijyen bakımına kadar her tür ihtiyaçları gideriliyor. Projeden yararlananlar 1300’ü, yapılan ziyaretler 8 bini geçti.

CENAZE VE TAZİYE EKİPLERİ: Türkiye’de ilk kez 7 gün 24 saat ölüm raporu hizmeti vermeye başlayan Gaziemir Belediyesi, cenaze ve taziye ekibi oluşturdu. Ayran, pide ve çay ikramı dışında, mezarlıklara otobüs servisi kaldırılıyor. İl dışında defnedilecek cenazelerin ücretsiz nakli sağlanırken, İzmir dışında ölen ve Gaziemir’de toprağa verilecek olan cenazeler de ücretsiz getiriliyor.

İŞSİZ VE İŞVERENE CV BANK: İş arayanlar ile işveren arasında köprü görevi gören CV Bank, geçen dört yıllık süre içinde 4 bin 200’den fazla işsizin yüzünü güldürdü. Bugüne kadar 7 binden fazla CV biriken sistem birçok belediyeye örnek oldu. KOSGEB’le yapılan iki protokol sayesinde 90 genç girişimciye eğitim verildi, kendi işyerlerini kurmaları konusunda öncülük yapıldı.

ENGELLİ KARİYER MERKEZİ: İlçedeki üç dernek ile yakın işbirliği yapılarak, engellilerin eğitim, kişisel gelişim, istihdam ve sosyal hayata katılımlarına yönelik birçok proje ve hizmet hayata geçirildi. Kamu ve özel kuruluşlarla yapılan işbirliğiyle mesleki kurslar verildi. Oluşturulan Kariyer Eğitim Merkezi’nde iş garantili kurslara katılan engelliler, kasiyer, aşçı ve muhasebeci oldu.

İYİLİK BANKASI ÇALIŞIYOR: Halil İbrahim Şenol’un, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak ve ilçedeki yardımseverleri harekete geçirmek için kurduğu Gaziemir Gıda Bankası Yardımlaşma Derneği, daha sonra bağımsız yapıya kavuştu. Eşinden bayrağı devralan Birsen Şenol’un başkanlığında büyüyen dernek tam anlamıyla bir iyilik bankası olarak çalışıyor, burslar veriyor.

CUMHURİYET SEMT EVLERİ: ‘Her mahalleye bir belediye’ sloganıyla açılan Cumhuriyet Semt Evleri’nin sayısı 13’e ulaştı. Ev kadınlarını ekonomik ve sosyal hayata çekmeyi, mesleki kurslarla üretici bireylere dönüştürmeyi amaçlayan semt evleri, aynı zamanda birer mikro belediye görevi görüyor. Bu merkezler, birlik, beraberlik ve komşuluk ruhunu da canlandırıyor.

SEVİMLİ DOSTLARA ŞEFKAT: Başkan Şenol göreve geldiğinde Zabıta Müdürlüğü’nün birimi olan Sağlık İşleri’ne bağlı ve atıl durumdaki Veterinerlik Birimi’nin personeli ve yapısı güçlendirildi. Modern bir hayvan hastanesi kurulurken, Veterinerlik Birimi meclis kararıyla müdürlüğe dönüştürüldü. Bu değişim sayesinde hayvan dostu belediyeciliğin tüm gerekleri yerine getirildi.
 

Gaziemir şantiye gibi…

Halil İbrahim Şenol’un göreve gelmesiyle birlikte ‘geleceğin kenti olma yolunda’ dev adımlar atan Gaziemir, fiziki altyapı ve projelerde de ilkleri yaşadı. Devlet hastanesi, üniversite, buz pisti, festival alanı, şantiyeleri, anı evi, heykelleri ve hizmet binasıyla kent kimliğini buluyor

Başta Sarnıç ve Beyazevler olmak üzere kent içindeki yeni yolların açılması, su baskınlarını tarihe gömen yağmur suyu kuşaklama kanalı, banliyö hattı, hayvan hastanesi, sosyal donatı alanlarıyla Gaziemir, İzmir’in ‘yeni yıldızı’ olmayı hak eden ‘bir dünya kentine’ dönüşüyor

Başkan Halil İbrahim Şenol’un göreve gelmesinin ardından başlayan sosyal belediyecilik alanında ilklerle ve marka hizmetlerle tanışan Gaziemir Belediyesi, fiziki projelerde de fark yarattı. Nüfusu yılda yaklaşık 10 bin kişi artan Gaziemir’i geleceğe taşıyacak projeler birer birer hayata geçirildi. Başkan Şenol, kente hızlı ve etkin hizmet etmek amacıyla öncelikle yeni ve modern şantiyeleri kurdu. Fen işleri, park ve bahçeler ve temizlik işleri müdürlüklerinin yeni ve modern şantiyeleri ile makine ikmal tesisinin kurulduğu Sarnıç adeta bir ‘hizmet üssüne dönüştü.

Yatırımlarda altın çağ…

Bu dönemde ilk devlet hastanesi, ilk üniversite, ilk sentetik buz pisti, İzmir’in en büyük sahnesine sahip festival alanı, içinde kır düğün salonları ile eğlence ve dinlenme alanları bulunan Sarnıç Sosyal Tesisleri ile hayvan hastanesine kavuşan Gaziemir, altyapı ve üstyapı yatırımlarında altın çağını yaşadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla, Sarnıç, Evka 7 ve Beyazevler mahallelerinin yol ve ulaşım sorunları birer birer çözüldü. İlçede 30 kilometreden fazla yağmur suyu kuşaklama kanalı yapıldı. Dört yıl içinde 31 yeni parkın yapımı tamamlandı.

Kimlik de kazandırıldı…

Eski adı Seydiköy olan Gaziemir’in tarihi ve kültürü üzerindeki kalın örtüyü kaldıracak çalışmalara da bu dönemde imza atıldı. Seydiköy Tren İstasyonu, Anı Evi’ne dönüştürüldü. Yerli ve yabancı 8 heykeltıraşın katıldığı uluslararası heykel sempozyumu ile ilçeye 8 eser kazandırıldı, Abdullah Arda ve Sarnıç Cumhuriyet meydanlarındaki Atatürk heykelleri değiştirildi. Gaziemir’e ismini veren Gazi Umur Bey’in heykeli ilçenin sembolü haline getirildi. Kentteki boş duvarlar ile trafoların üzeri kayrak taşlarından motiflerle süslendi.

Büyükşehir değer kattı…

Gaziemir’e dört yıl içinde 50 milyon liradan fazla yatırım yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçedeki kronikleşmiş sorunları çözdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratlarıyla sürdürülen yakın işbirliği ve dirsek teması, ulaşım ve altyapı sorunları birer birer çözüme kavuştu. Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’nin devreye girmesinin yanı sıra, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Gaziemir’de temelinin atılması, Aktepe ve Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi’ne start verilmesi gibi bir dizi gelişme, Gaziemir’in gelişimini tetikledi.

BİR ÖNCEKİ DÖNEMDE KULLANILAN

MALZEME MİKTARLARI

SON DÖRT YILDA KULLANILAN

MALZEME MİKTARLARI

Asfalt: 48 bin 145 ton

Asfalt: 81 bin 194 ton

Parke: 86 bin 565 metrekare

Parke: 126 bin 817 metrekare

Bordür: 49 bin 263 metretül

Bordür: 90 bin 563 metretül

 

  

 HABERLER
Karnaval tadında kortej
Gaziemir’de 16. kez düzenlenen çocuk şenliliğinin geleneksel kortejine 8 ülkeden ve 3 ilden geleneksel kıyafetleri ve bayraklarıyla katılan çocuklar dostluk, barış mesajı verdiler.
Dünyanın çocuklarından Ata’ya büyük teşekkür
Gaziemir’de 16. kez buluşan dünya gençleri halk oyunlarını ve müziklerini sahneye koyarak, dünyada çocuklara aramağan edilen tek bayram 23 Nisan için Atatürk’e teşekkür ettiler.
Gaziemir’de Afyonlular şöleni
Şenliğin onur konuğu Afyonkarahisar adına düzenlenen gecede ozanların türküleriyle, şiirlerle, halkoyunlarıyla ilin tarihi ve kültürel yapısı tanıtıldı.
Gaziemir’in en küçük Başkanları
Başkan Şenol’un makamını devralan çocuklar kentin yönetimiyle ilgili görüş, öneri isteklerini dile getirerek, projelerini anlattılar. Projeleriyle Başkan Şenol’u şaşırttılar.
Ata’nın bayramına ‘dünyanın’ övgüsü
16.’sı düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği’nin geleneksel açılış resepsiyonunda konuk ülke temsilcileriyle bir araya gelen Başkan Şenol, barışta çocuğun önemini vurguladı.
Şenlik Aktepe’de ‘Can’landı
16. Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği etkinliklerinde sahne alan Fettah Can romantik şarkıları ve samimi tavırlarıyla seyircinin gönlünü bir kez daha çaldı.
Dünyanın dansı Gaziemir’de
16. Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılan 8 ülke ve Aydın, Afyon ve Samsun’dan gelen ekipler, yörelerine özgü oyunlar sahneleyerek, farklılıkların güzelliğini sergilediler
Gaziemir ‘Murat’a erdi
Şenliğin 2. gününde sahne alan Murat Boz şarkıları ve sahne şovuyla Gaziemirlileri adeta büyüledi. Konser sonunda konuşan Başkan Şenol gençlere, “Cumhuriyet size emanet” dedi
Gaziemir’e ‘kartal’ kondu
Beşiktaş’ın ilçedeki spor okulunun açılışını kulüp başkanı Fikret Orman’la yapan Başkan Şenol, nar hediye ettiği Orman’a, “Şampiyonluklarınız nar tanesi kadar çok olsun” dedi
Sosyal Belediyecilikte 4. yıl
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, düzenlediği basın toplantısıyla göreve geldiği günden bugüne kadar geçen 4 yıllık sürede, eğitimden sağlığa, fiziki projelerden tarih