Gaziemir’de Afyonlular şöleni

Şenliğin onur konuğu Afyonkarahisar adına düzenlenen gecede ozanların türküleriyle, şiirlerle, halkoyunlarıyla ilin tarihi ve kültürel yapısı tanıtıldı.


8 ülkeden ve Aydın, Samsun ve onur konuğu il Afyonkarahisardan ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen 16. Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamında onur konuğu il Afyonkarahisar adına kültür gecesi düzenlendi. Ozanların sahne aldığı gecede türkülerle, şiirlerle, yöresel kıyafetlerle, halkoyunları ve semah gösterileriyle Afyon’un kültürü tanıtıldı. Gaziemir’de yaşayan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği geceye katılan Afyon Milletvekili Halil Ürün, Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu,  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Danışman, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin yöneticilerine Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ev sahipliği yaptı.

‘Tarihimize ve kültürümüze sahip çıkalım’

Afyon’dan gelen halk dansları ekiplerinin gösterileriyle, halk ozanları Yoksul Derviş ve Ömer Yarşi’nin türküleriyle renk kattığı gecede konuşan başkan Şenol, Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel güzelliklerine değinerek, ilin tanıtımının yeterince yapılamamasından yakındı. Tarih ve kültür bilinci olmayan Ulusların tarih sayfasından silindiğine değinen Başkan Şenol, “Tarih ve kültürümüze sahip çıkarak, örf ve adetlerimizi gelecek kuşaklara aktarmalıyız” diye konuştu. Şehirleşmeyle birlikte hemşericilik, komşuluk, dostluk ilişkilerinin zayıfladığından yakınan Başkan, insanların dernek çatıları altında bir araya gelerek örf ve adetlerini yaşatmalarını istedi. Din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın insanların tamamını kucakladığını dile getiren Şenol, 16 yıldır düzenledikleri Gaziemir Çocuk Şenliği’nde bir çok ülkeden binlerce kişiyi ağırladıklarını ve bu sayede Türkiye’nin, İzmir’in Gaziemir’in tanıtılmasında önemli roller üstlendiklerini ifade etti.

Başkan Şenol’a teşekkür

Afyon yıllarca tarihi ve kültürel zenginliklere ev sahipliği etiğini ifade eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Düzenlediği uluslar arası şenlikle ülkemizin tarihini ve kültürünü tanıtan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a teşekkür ederim” diye konuştu. Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise, Afyon’u onur konuğu olarak ağırladığı için Başkan Şenol’a teşekkür ederek, çocuk şenliğine büyük gururla katıldığını ifade etti. Afyon’un kültürel zenginliklerinin görsel şölenle sahnelendiği gecede sıla hasreti çeken Afyonlular, şarkılara, türkülere, oyunlara eşlik ettiler.HABERLER
Karnaval tadında kortej
Gaziemir’de 16. kez düzenlenen çocuk şenliliğinin geleneksel kortejine 8 ülkeden ve 3 ilden geleneksel kıyafetleri ve bayraklarıyla katılan çocuklar dostluk, barış mesajı verdiler.
Dünyanın çocuklarından Ata’ya büyük teşekkür
Gaziemir’de 16. kez buluşan dünya gençleri halk oyunlarını ve müziklerini sahneye koyarak, dünyada çocuklara aramağan edilen tek bayram 23 Nisan için Atatürk’e teşekkür ettiler.
Gaziemir’de Afyonlular şöleni
Şenliğin onur konuğu Afyonkarahisar adına düzenlenen gecede ozanların türküleriyle, şiirlerle, halkoyunlarıyla ilin tarihi ve kültürel yapısı tanıtıldı.
Gaziemir’in en küçük Başkanları
Başkan Şenol’un makamını devralan çocuklar kentin yönetimiyle ilgili görüş, öneri isteklerini dile getirerek, projelerini anlattılar. Projeleriyle Başkan Şenol’u şaşırttılar.
Ata’nın bayramına ‘dünyanın’ övgüsü
16.’sı düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği’nin geleneksel açılış resepsiyonunda konuk ülke temsilcileriyle bir araya gelen Başkan Şenol, barışta çocuğun önemini vurguladı.
Şenlik Aktepe’de ‘Can’landı
16. Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği etkinliklerinde sahne alan Fettah Can romantik şarkıları ve samimi tavırlarıyla seyircinin gönlünü bir kez daha çaldı.
Dünyanın dansı Gaziemir’de
16. Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılan 8 ülke ve Aydın, Afyon ve Samsun’dan gelen ekipler, yörelerine özgü oyunlar sahneleyerek, farklılıkların güzelliğini sergilediler
Gaziemir ‘Murat’a erdi
Şenliğin 2. gününde sahne alan Murat Boz şarkıları ve sahne şovuyla Gaziemirlileri adeta büyüledi. Konser sonunda konuşan Başkan Şenol gençlere, “Cumhuriyet size emanet” dedi
Gaziemir’e ‘kartal’ kondu
Beşiktaş’ın ilçedeki spor okulunun açılışını kulüp başkanı Fikret Orman’la yapan Başkan Şenol, nar hediye ettiği Orman’a, “Şampiyonluklarınız nar tanesi kadar çok olsun” dedi
Sosyal Belediyecilikte 4. yıl
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, düzenlediği basın toplantısıyla göreve geldiği günden bugüne kadar geçen 4 yıllık sürede, eğitimden sağlığa, fiziki projelerden tarih